Czym jest psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia Gestalt?

​Bardzo ważna w terapii Gestalt jest też relacja z terapeutą_ką. Spotkanie psychoterapeuty_ki i klienta_ki jako dwóch równorzędnych partnerów_ek w kontakcie. Taki rodzaj relacji daje możliwość badania co się dzieje między nami tu i teraz, co najczęściej jest lustrem dla innych relacji, poza gabinetem.

​Co to w praktyce oznacza? Możesz spodziewać się pytań i reakcji terapeuty_ki:

  • Co czujesz kiedy to mówisz? 

  • Jak tego doświadczasz w ciele? 

  • Jak to, czego doświadczasz „tu i teraz” ze mną odnosi się do Twojego życia? 

  • Jak się czujesz ze mną? 

  • Terapeuta_ka będzie zwracać uwagę na reakcje Twojego ciała i, jeśli jesteś na to gotowy_a, może Cię zachęcać do ruchu.

  • Może udzielać Ci informacji zwrotnej, dzielić się swoim przeżyciem.

Nie musisz znać odpowiedzi na powyższe pytania - celem procesu jest zwiększać świadomość w tym obszarze, nie musisz wiedzieć od razu.

Wszystko będzie się działo pod warunkiem Twojej gotowości i decyzji.

 

Psychoterapia pomaga w radzeniu sobie z wyzwaniami natury psychicznej. Jej celem jest pomóc w zrozumieniu myśli, emocji i zachowań oraz w rozwiązywaniu problemów, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest narzędziem, które przynosi ulgę, wspiera rozwój osoby, a tym samym wpływa na poprawę jakości życia.

Częstymi problemami z którymi zgłaszają się osoby są np. kryzysy emocjonalne, objawy psychosomatyczne, trudności w relacjach osobistych lub zawodowych, stany depresyjne czy lękowe.
 

Jak wygląda proces?

Sesja terapeutyczna trwa 50 min. Zazwyczaj zaczyna się od kilku spotkań konsultacyjnych (3-5), podczas których możesz opowiedzieć terapeucie_tce co Cię sprowadza do gabinetu. Terapeuta_ka może Cię zapytać o historię rodziną, kontekst, sytuację, w której jesteś, może też przeprowadzić wstępny wywiad. Skupicie się na zarysowaniu problemu i celu pracy. 

Na koniec zakontraktujecie się na regularną pracę. Brzmi formalnie, ale jest to zazwyczaj ustna umowa między Wami dot. zasad współpracy, aby wspierać Twój proces terapeutyczny. Od tego momentu będziesz mieć stały termin spotkań, które okazjonalnie możecie zmieniać w porozumieniu z terapeutą_ką i zaczynacie regularną pracę nad problemami, których doświadczasz. 

Ile trwa psychoterapia?

Jest to kwestia indywidualna, zależna od celu pracy i wyjątkowości każdej osoby. 

Zdarzają się wyzwania, które zaadresujesz kilkunastoma spotkaniami, jeśli są to sprawy bieżące, nie sięgające do usztywnionych schematów. Jeśli jednak praca jest głębsza i wymaga przyjrzenia się własnym mechanizmom i historii, będzie to proces wielomięsieczny.

Gestalt to jeden z nurtów psychoterapeutycznych, sposobów pracy, podejścia, którymi posługują się różni psychoterapeuci i psychoterapeutki.

Celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka - tego, co się dzieje w danym momencie w sferze myśli, zachowań, emocji i ciała, aby lepiej zrozumieć własne reakcje i mechanizmy przystosowawcze, które powstały w okresie dorastania lub dzieciństwie, w określonym kontekście rodzinnym, psychologicznym i społecznym. Poznanie ich daje możliwość ich uelastycznienia - wyboru czy chcemy zachować się jak zazwyczaj czy inaczej.

Terapia zachęca do eksperymentowania z nowymi sposobami, reakcjami. Potwierdzona w badaniach neuroplastyczność mózgu umożliwia nam tworzenie nowych ścieżek neuronalnych, które często są przecierane po raz pierwszy właśnie przez doświadczenia w gabinecie terapeutycznym.

​Osoba kliencka uczy się rozpoznawać i zaspokajać swoje potrzeby, a także brać odpowiedzialność za własne decyzje, nie pod presją powinności czy wymagań, a z poczuciem wolności.​

W psychoterapii Gestalt rozumienie danego problemu jest tylko częścią jego rozwiązania. Równie ważne jest przeżywanie. Mamy różne metody, aby uruchamiać czucie i ciało podczas sesji. W trakcie spotkania terapeuta_ka może zaproponować ruch, zwraca uwagę na ciało, bo to ono jest drogą do rozpoznania emocji. To daje większą możliwość poznania się w całości - w emocjonalnych, fizycznych i intelektualnych aspektach oraz integracji.